Jdi na obsah Jdi na menu
 


                      Nemoci, zdravotní problémy

 I agapornisové někdy trpí různými onemocněními, zde se zmíním o nejčastějších z nich. Vše je teoreticky zpracováno, dle různých zdrojů, proto to berte spíše jako informační rubriku a ne jako přímou pomoc. Při onemocnění Vašeho papouška vždy navštivte veterináře se specializací na ptactvo !!!

                                 Prevence

je v chovu velice důležitá. Klec čistěte pravidelně a jednou za čas ji vydezinfikujte. Dále agapornise co nejméně stresujte, stres snižuje obranyschopnost organismu a pták je pak náchylnější k onemocnění. Potrava by měla být vyvážená, zbytečně nepřekrmujte. Dále je dobré, aby se pták nenudil a měl dostatek podnětů k činnosti a k pohybu. Také nezapomínejte na dobrou ventilaci vzduchu v místnosti, kde agapornise chováte.

                            Vytrhávání peří 

Tento zlozvyk je u agapornisů poměrně častý a nepříjemný. V extrémních případech může pták zcela otrhat peří svému partnerovi nebo mláďatům. Příčiny mohou být různé, např.: nuda, osamělost, nedostatečná potrava, kožní nemoci, bolest, infekce, paraziti,... Jestliže se tento problém objeví, nejdříve navštivte veterináře a zkuste odstranit možnou příčinu. Ptáka izolujte od ostatních až do uzdravení.

                                Tumory

Někdy se u agapornisů může vyskytnout rychle se zvětšující bulka - tzv. tumor. Může být zhoubný i nezhoubný, oba se odstraňují operativně. Tumory mohou být i vnitřní, kde nemusí být patrné a ptákům způsobují různé obtíže. Na vnitřní tumor se obvykle přijde pozdě. Při podezření, že má pták tumor, navštivte veterináře. Vnější paraziti Agapornise také napadají různí parazité. Nejčastěji se jedná o perožrouty, mšici krvavou, čmelíky kuří nebo všenky. Napadené ptáky poznáme, že jsou neklidní, někdy odmítají potravu, ubývají na váze. Důležitá je opět prevence, dodržujte hygienu, odstraňujte zbytky potravy, různé skuliny,...

                           Vnější parazity

 lze hubit různými prostředky vhodné pro ptactvo! K dostání jsou v ZOO obchodech, v ordinacích veterinářů,.... Postup léčby opět konzultujte s veterinářem!

                         Vnitřní paraziti

Zde se jedná o červi. Tito parazité se vyskytují často a mohou ochromit životně důležité orgány, až dojde k smrti. Napadení jedinci ubývají na váze a mývají krvavé výměšky. Pokud zjistíte, že se jedná o toto napadení, okamžitě izolujte ptáka od ostatních, vše vyčistěte a vydezinfikujte, jelikož ve výtrusech bývají vajíčka, která dále rozšiřují chorobu. Pro léčení se poraďte s veterinářem, který nasadí odčervovací kůru. Giardióza Toto onemocnění se projevuje vzájemným vytrháváním peří, hubnutím, průjmem, šupinatou kůží .... Při podezření odneste výměšky veterináři, který zjistí, jestli je přítomna giardióza. Jedná se o velmi úpornou nákazu, existují proti ní léky, ale je těžké dostat toto onemocnění pod kontrolu.

                            Ptačí tuberkulóza

Tato nemoc se nevyskytuje příliš často, ale zasluhuje pozornost. Je to jedna z nejobávanějších ptačích nemocí, kterou způsobuje bakterie Mycobacterium ovium . Ptáci ji dostanou např. kapénkovou infekcí, ale i z potravy (při výskytu této bakterie v ní). Když se objeví první příznaky - úbytek váhy, průjmy, bývá většinou pro ptáky pozdě. Metody na určení této nemoci nejsou spolehlivé a většinou ze to zjistí až na napadených játrech nebo slezině. Na ptačí tuberkulózu neexistují léky.

                                  PBFD

Je to velice nakažlivé onemocnění, které se projevuje zejména u mladých ptáků. Nemoc se projevuje potížemi s peřím a zobákem. Důsledkem je snížení imunity a neschopnost organismu bojovat proti "lehkým" nemocem. Je to jakási obdoba viru HIV, který také likviduje imunitní systém. Rychle se přenáší výkaly a šupinami peří na další exempláře. Určí se z rozboru krve, proti ní neexistuje žádný lék, vše je ve stadiu výzkumu