Jdi na obsah
Jdi na menu
Úvod »
Agapornisové a jejich potrava
Základní složkou je proso (žluté, červené, bílé, šedé, zelené,...), které je svým prakticky ideálním složením pro ptáky velice výživné. Z dalších obilovin je to oves, který by měl také tvořit nedílnou součást krmné směsi (nejlépe loupaný, ale není podmínkou). Dále by sem patřila lesknice (kanárské proso), pšenice, čumíza, kukuřice, čirok, rýže a další.
Při zkrmování slunečnice je velice důležité dodržovat skladovací požadavky (temné, suché a chladnější místo), jinak dochází ke žluknutí tuku v semenech a tudíž ke vzniku toxických látek.
Naprostá většina výše zmíněných semen lze bez problémů nakličovat, což je výhodné především v období před hnízděním (ale samozřejmě i po celý rok), kdy bychom měli agapornisům toto naklíčené krmivo předkládat cca 3x týdně. Naklíčené zrniny obsahují velké procento vitamínů (především vitamín E) a jiných důležitých látek, které pozitivně působí na rozmnožovací proces. Klíčením se naprosto mění chemické složení semen, např. u slunečnice a jiných olejnatých semen dochází díky působení enzymů k přeměně tuků na lépe stravitelné sacharidy a jiné důležité látky. Ke klíčení se zvláště hodí slunečnice (žíhaná, bílá), pšenice či oves.
Mezi něj patří celá řada volně rostoucích bylin, z nejznámějších např. listy smetánky lékařské (pampelišky), ptačinec žabinec či kopřiva žahavka (používá se mladá - naseká se nadrobno do míchanice). V jarním období je velmi oblíbený salát, se kterým to však také nesmíme přehánět (způsobuje průjmy!!!). Vynikající je podávat čerstvý špenát. Zkrmovat se dají i natě kořenových zelenin, jako např. mrkve, ředkvičky atd.
Tu můžeme agapornisům podávat celoročně a ve velkém množství. Nabídněme jim např. meloun, papriku či okurky. Nejvíce však ze zeleniny asi využijeme mrkev, kterou mají ptáci velmi rádi a která obsahuje nezbytné vitamíny (především pak provitamin A, známý jako karoten). Strouhaná mrkev tvoří nedílnou součást vaječné míchanice v období odchovu mláďat!! Ze zeleniny můžeme předložit prakticky cokoliv, čímž si i vyzkoušíme, co vlastně našim agapornisům nejvíce chutná.
Z ovoce můžeme agapornisům podávat mnoho druhů, od nejběžnějších jablek, hrušek až po pomeranče , fíky, banány až po různé bobule, např. hroznového vína, rybízu, brusinek či jeřabin. I zde je možná nabídka velmi rozmanitá.- Krmiva živočišného původu
Živočišná krmiva předkládáme hlavně v období odchovu a růstu mláďat.
Asi nejdůležitějším živočišným produktem v chovu agapornisů je slepičí vejce, ze kterého se v období odchovů připravuje vaječná míchanice (měkký žír). Chovatelé mívají různé recepty na přípravu míchanice, nejzákladnějším receptem je natvrdo uvařené vejce (najemno nastrouhané), nastrouhaná mrkev a strouhanka (piškot,..). Vše se promíchá tak, aby strouhanka nasála přebytečnou vlhkost (šťávu z mrkve,..), ale aby směs byla pěkně vláčná. Do míchanice je dále možné přidat nasekané zelené byliny (mladé kopřivy), mravenčí kukly, sušené odtučněné mléko nebo vitamínový přípravek (Vitamix EX-A). Místo míchanice je v dnešní době možné použít suché vaječné směsi od různých firem, které jsou obohaceny různými obilnými šroty a vitamíny, jejich cena je však vyšší. Dnešní moderní chov ptactva se těžko obejde bez vitaminových a minerálních doplňků.
Vitamíny je dobré podávat průběžně po celý rok v malých dávkách jako doplnění stravy. V měsících, kdy dochází k většímu vyčerpání a námaze ptáků doporučuji dávky vitamínů a minerálu zvýšit. Jedná se především o období odchovů a zimní období. Před samotným hnízděním (cca 1 měsíc) je dobré přidávat agapornisům do vody vitamín E, který výrazně zlepšuje oplozenost a líhnivost vajec. Po celý rok pak přidávám do krmiva (buďto do suchého, měkkého nebo na ovoce) komplexní vitamínový přípravek v prášku Vitamix EX-A. Dále pak v období od jara do podzimu aplikuji do vody 1 - 2x týdně vitamin A+D3 kombinal (cca 6 kapek na 1 litr vody). Z minerálních přípravků je nezbytné zabezpečit přísun vápníku, který ptáci potřebují ve velkém množství (jak na tvorbu vaječné skořápky, tak k bezproblémovému vývoji a růstu mláďat). Ten zajistíme buď okusem omítky, nebo zavěšením uhličitanových bloků do voliéry (možností je samozřejmě více).
Nezbytný je také písek (grit), který ptáci potřebují k dobrému trávení (pomáhá rozmělňovat potravu ve svalnatém žaludku).
Agapornisům je možné dále podávat i čerstvé mléko (odtučněné) a tvaroh, vždy v kombinaci např. s piškotem, či rohlíkem.
V zimním období je možné agapornisům předkládat i uzenou slaninu (nepříliš slanou).